Děkuji, ale buď to vůbec nechápu (co s čím jak srovnají), nebo odpovídáte na něco jiného, než jsem se ptal.
Statisticky. Srovnají to s jinou poválečnou generací nebo tak.
Ale příroda zas neřeší individua, když si chce něco zflikovat, udělá to holt v další generaci (generacích), když se něco nepovede, tak to vymře atd. My naopak si na jednotlivcích dost zakládáme a až tolik nás nezajímá. Nikdo neumí komplexní organismy "zjednodušit". To je taky důvod, že se musí furt začínat z jedné buňky. Takový restart.
To bylo hodně zákeřný semínko.
Řeč původně nebyla o klonalitě a smrtelnosti, ale o tom, jestli nějaký živočich může revertovat z dospělce do juvenilního/larválního stadia. Něco na ten způsob ta medůza dělá (i když o tom, zda můžeme nepohlavní stadia v rámci metageneze považovat za juvenilní, by se dalo polemizovat)
Jasan: Dík. Otec Chura: Dík. arnost: Jak se řekne latinsky Křemílek a Vochomůrka? Leccinum et Amanita?
václavky a medúzy
Panstvo, ale to jsme se dohrabali ke klonalitě, a tam jsou, obávám se, řeči o smrtelnosti a nesmrtelnosti spíš k ničemu. Nesmrtelná je akorát blbost a Božena Němcová (a ovšem ani to ani ono naprosto nebyla narážka na vás okolo, pardon). Totiž. Jsa václavkou, můžu se rozcimprcamprovat na kousky podhoubí a zas srůst, jsa medúzou, mám mraky identických kopií. Pak těžko říct, co je to jedinec. A zejména, co jsou to dva jedinci. Pak už by se dala nesmrtelnost aplikovat i třeba na naše vůčihledě apomiktní pampelišky, ty sic chcípou a mezitím mají semena, ale v nich si nosí zcela tutéž informaci, protože jejich pyl je k ničemu a celá ta genetika se dědí "od maminky".
Latinsky to pojmenovali proto, aby nevzbudili paniku (a navic je to v Cechach zazita dezinformacni technika z Kremilka a Vochomurky)
Jj, taky jsem to četl. To byla obyčejná václavka, ale raději ji tam uvedli pouze latinsky, aby to vypadalo exotičtěji.
to dělá naše Formica polyctena taky. Celkem často se dá vidět v lese hodně mravenišť pohromadě. To nejsou jednotlivá mraveniště, ale právě propojená mravenčí kolonie s mnoha spolupracujícími královnami.
http://davidcernoch.hostuju.cz/album_2008/2008_05_24%20PP%20Seben/slides/DSC_0045_3.html Využívají toho ochránci přírody při odsazování mravenišť. Prostě naberou lopatpu do silného igelitového pytle mraveniště. Jehličí, mravence, hlínu, larvy, kukly všechno, oni mezi tím budou nějaké královny taky. Přenesou to na vybrané místo, tam to vysypou a mraveniště se na novém uchytí a rozroste.
U jiných druhů, kde je jenom jedna královna, to nemá smysl, páč buď naberou královnu, pak zajde to původní mraveniště, nebo nenaberou, pak se to přenesené mraveniště nechytne.
Pak nás dorazí ta houba, co zabírá stovky kilometrů čtverečních pod nějakým lesem v americe.
Tak jsem se v nějakém zábavném pořadu dověděl, že prý to umí nějaká medůza. Začne se měnit zpátky na larvu, pak znova dospěje a tak pořád dokola.
Zkouknul jsem "Attenborough and the Empire of the Ants", je to o mravencích, kteří tvoří megakolonie složené z ... mravenišť, ve kterých žije ... mravenčích královen najednou. Omluvte mé debílkovské podání, ale zní to úplně neuvěřitelně. A když jsem si k tomu chtěl něco najít, zjistil jsem, že nás mravenci brzo ovládnou.
https://www.ripleys.com/weird-news/ant-mega-colony/ I, for one, welcome our new insect overlords
Zdětštění jednotlivce taky neznám, ale zkusil bych hledat u nějakých láčkovců, pláštěnců nebo jiných mořských příšer s metagenezí.
"taky potomci přeživších holocaustu mají prostě zvýšenou aktivaci stresové osy" jak se pozná, že to není tím, že je jako maličký víc stresovali?
jo takhle. Zdětštění v rámci druhu existuje, ale zdětštění jednotlivce neznám, ani jsem o něm neslyšel.