Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravují:

bard,
arnost,
Šnek

Může vás zajímatReklamaprotoze se ani bard, ani snek zatim nerozhoupali a ja nemam kam davat odkazy, zalozil jsem tento klub sam. pridal jsem oba zminene aspon k k demoderatizatorum

Linky:


arnost Snad zas nechci tak  moks
https://www.scientificamerican.com/article/fossils-reveal-when-animals-started-making-noise/

The oldest-known putative insect dates to 408 million years ago and was probably soundless and deaf. Scientists do not know exactly when insects started to first make or hear sounds, but the fossil record provides a minimum date: a katydid from around 250 million years ago has the sound-producing anatomy characteristic of this group. The earliest-known fossils of cicada relatives also date to this time. These insects can generate exceptionally loud sounds by rapidly buckling and unbuckling drumlike structures on their bodies called tymbals. The sound-production structures are so well preserved in some insect fossils that researchers can reconstruct the songs the creatures sang in life. In 2011 a team led by Jun-Jie Gu, now at Sichuan Agricultural University in China, worked out that a specific ancient katydid emitted songs tuned to a frequency of 6.4 kilohertz, which is roughly an octave higher than Mariah Carey’s highest recorded note.
 
arnost Snad zas nechci tak  moks
Umrel Wilson.
 
Já chci bejt kapacitor, bůůůů. Ale uznávám, že s velkým vnitřním odporem ;-)
Obávám se, že bez definic, obzvlášť tý volný energie, je to poněkud mělké pochopení. Ale "eating" a "pooping" by měl skutečně pochopit každý.
“eating” free energy and “pooping” entropy je velmi pochopitelný snad úplně pro každýho
Pro účely vystupování na diskuzním fóru jsou rezistor a induktor lepší pojmy. K nim dokážu spoustu identit snadno přiřadit.
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
Evoluce planet - to mi zní zajímavě. Jsou to v podstatě jen hromady kamení a plynů, ale díky jejich velikosti a stáří tam vidíme mnoho velice komplexních jevů, které malá kupka hmoty nemá...
Jinak pro serióznější úvahy, jak je to s entropií a jinou termodynamikou bych začal u něčeho jednoduššího. Třeba si nastudovat, jak je to vlastně s termodynamikou krystalizace, to je takovej proto-život a mělo by to tam bejt upočitatelný. Taky mě napadl vznik planet. Na první pohled by si člověk selskym rozumem řek, že rozptýlenej prach má větší entropii, tak jaktože se ta potvora kumuluje?
 
Správnej směr uvažování! Akorát ten rezistor tam falíruje, ten zrovna vnitřní energii neakumuluje a přechodový jevy na něm nevznikaj. Lepší by bylo "zda jsem kapacitor nebo induktor". Zda vnější vlivy předbíhám nebo reaguju opožděně :-)
...ostatní přechodové jevy, které poznaly pravdu...

Které to jsou a jak se jim to podařilo?
von_Zeppelin Vyhubit lidstvo  pclib php framework
A některé přechodové jevy věří, že mají duši. Čemuž se ostatní přechodové jevy, které poznaly pravdu, jen smějí.
 
Přemýšlím, zda jsem rezistor nebo induktor.
Já bych si to dovolil shrnout tak, že život a jiný druhy samoorganizace jsou jen přechodový jevy, který čerpaj z nějakýho vnějšího nerovnovážnýho gradientu. Často vznikaj na rozhraní dvou různejch prostředí, málokdy "v objemu".
Tak nevím, kdes vzal to slovo "chování", že jo... Člověka můžeš termodynamicky popsat, protože člověk je termodynamický systém stejně jako žárovka, žížala nebo hromada hnoje. Ale abychom nebyli offtopic, tak jsem našel pěkný článek (ten by se mohl líbit i japokovi): Evolution and the Second Law of Thermodynamics: Effectively Communicating to Non-technicians, snad to rozdejcháš:

In effect, all organisms maintain their low entropy status by “eating” free energy and “pooping” entropy.
Ultimately, all organisms and their cellular constituents gain and preserve their internal ordered state by first importing free energy from their surroundings (eating), then converting the nutrients into useful forms (metabolizing), and finally exporting (pooping) an equal or greater amount of energy to their environment in the forms of heat and entropy.

Evolution can occur locally within a system by moving thermodynamically “uphill” (building the complex from simpler precursors) in one subsystem (e.g., a population of organisms) as long as an interlocking part of the system (e.g., the Sun) moves thermodynamically “downhill” at a significantly faster rate and magnitude than evolution moves uphill.

Using basic mathematics, physicist Daniel Styler (2008) has elegantly shown that the Earth is bathed in about one trillion times the amount of entropy flux required to support the evolution of complex life. Physicist Emory Bunn (2009) shows that the evolution of extant complex life is compatible with the second law of thermodynamics as long as the time required for life to evolve on Earth is at least ∼10^7 s or 116 days. Since life has had 4 billion years to evolve on Earth, the theory of evolution does not appear to be threatened by the second law of thermodynamics. Far from threatening evolution, as we will see, entropy actually functions as a thermodynamic driving force behind natural selection.

A bomba na závěr: organisms can be depicted mathematically as dissipative systems that maximize the rate of entropy production in a system

Vlad_: tady

japok: jo, to si dokážu živě představit...
 
El_Diablo Ultraortodoxní ateista a fanoušek  Chucka Norrise!
LOL!
Teď se naopak držím co to dá.
vlad_ petaklic mi rozesněžil textik  vtipný textík
nejde tak zkoumat, protože by to bylo příliš složité, asi jako kdybyste chtěl vařit lečo a řešil to přes kvantové stavy elektronů v obalech uhlíku. říká se tomu redukce, každý náš popis reality je reduktivní vzhledem k účelu, ke kterému slouží.
"Z chování jednoho člověka se termodynamické rovnice udělat nejspíš nedají..."
Takže se nakonec dokonce asi shodnem na tom, že je to přecejen přehnaný označovat život za TD proces.

Jinak pokud jde o japoka, toho si opravdu všímat nemusíte. To je jen debil, co nevynechá příležitost, aby si na mě štěknul.