Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

KulturaLiteraturaOdpad

Spravuje:

PallandoReklamaTak vítejte a povídejte si. Tento klub není určen pouze vzpomínkám na knížky, které jsme četli jako děti (ale samozřejmě můžete vzpomínat, jak chcete), ale i k debatám o dětských knihách dnešních, případně debatám o dětské literatuře obecně.

Vosje Even foxes are not what they seem :-)  I'm deranged
Pallando
Stalo se mi s Kájou Maříkem totéž. Po revoluci, když to vyšlo, jsem si to ze zvědavosti koupila, protože mi o tom vyprávěla maminka, ale nijak zvlášť mne to nezaujalo a přestalo mne to bavit dřív, než jsem dočetla první díl.
 
Gormie Živýho? 
Pokud vás zajímá Kája Mařík, tak navštivte stejnojmenný klub na lopuchu.
 
Pallando Já se vrátím... a se mnou přijde zákon! 
Kája Mařík
Tak ten mě v dětství zcela minul a když jsem se dostala k jakémusi porevolučnímu vydání, asi už jsem na něj byl moc stará, tkže mě naprosto nezaujal.
 
Gabra a Málinka & Valašské Meziříčí
Letos v létě jsem byla ve ValMezu poprvé. Pojali jsme to jako klasický poznávací výlet: střed města, muzeum, kostely...a najednou mi začaly vybavovat po letech úryvky z Gabry a Málinky. Třeba ten procítěný odstavec ze začátku druhého (nebo třetího?) dílu o Hanáckých Aténách. Nebo jak si jdou kupovat cukroví do Krásna za knoflík zabalený ve staniolu. A hrozně mě mrzelo, že to Valašské Meziříčí, popsané v těch knížkách, už vlastně neexistuje. Zůstal jen historický střed a hned za ním začínají paneláky. Z městečka Krásna zbyla jen radnice a kolem ní vede frekventovaná silnice. Připadalo mi to jako naprosté urbanistické barbarství. A expozice v místním muzeu pocházela částečně ještě z předlistopadových dob, což se poznalo podle toho, že ty příšerné paneláky tam byly na fotkách jako symbol pokroku.
 
No já přesně nevím, kolik těch dílů je. Jenom si pamatuju, že po revoluci když nastal boom těch dříve zakázaných knih, tak jsem viděla nějaký díl kde se Málinka stane tou svou vytouženou laborantkou a zamiluje se. Ale myslím, že to bylo dost smutné. Ale nevím, nečetla jsem to.
Btw. jestli je tu někdo, kdo prožíval Káju Maříka, tak tam je to možná podobné. V dětství jsem znala 8 dílů, a pak po revoluci jsem s hrůzou zjistila, že existují i díly další u kterých úroveň klesá exponenciální řadou. Například pan lesní (otec Zdeňi) vyhraje milion, Kája a Zdeňa si za to nechají postavit vilku v Lážově pak mají dvojčata Radka a Romana....No děs, běs.
 
Pallando Já se vrátím... a se mnou přijde zákon! 
Zajímavé... kolik těch dílů Gabry a Málinky vlastně je? My měli doma myslím tři (šedá, hnedá a zelená kniha? Na nýzvy si nepamatuju). Pak jsem snad někde vidlěa jeden díl, jak obě žijí v Praze... a to je všechno?
 
Vosje Even foxes are not what they seem :-)  I'm deranged
Zizalka: Ono snad ani víc těch dílů Gabry a Málinky nebylo. Moji rodiče oba pocházeli z Valašska, takže není divu, že jsem měla v knihovničce zrovna Kutinovou. Zvláště, když za kolébku našeho rodu považujeme Valašské Meziříčí. :-)
 
Gabra a Málinka
Merisa, Vosje: Já jsem tady nová a zaujalo mě, že se bavíte o Gabře a Málince. My jsme měli doma první čtyři díly. Pamatuju se, že jsem se do těch knížek úplně zamilovala. Četla jsem je snad patnáctkrát dokola. Byla jsem velký knihomol. Vzpomínám si, že to na mě udělalo takový dojem, že jsem si s maminkou začala nenápadně domlouvat, že až se jako vdám a odejdu z domu (to mi mohlo být tak 9 roků :-)), že si ty knížky budu moci odnést.
Já jsem byla tak trochu jako Gabra a měla jsem doma i tu mladší sestřičku Málinku, kterou jsem trápila... A předloni se ta moje Málinka vdala do ValMezu, kde se odehrávají některé díly. Při té příležitosti jsem do těch knížek zase nahlédla. Překvapilo mě, že jsem v dětství tak lehko strávila dost archický jazyk a spoustu neznámých slov. Až budu mít čas, přečtu si to znovu.
 
Vosje Even foxes are not what they seem :-)  I'm deranged
kinia
Ten můj předchozí příspěvek byl hlavně pro tebe. Ale ještě se ti pokusím zjistit více a serioznější informace. Když tak mi napiš do pošty konkrétnější údaje o tom, co hledáš. Kromě toho, co jsem tady jmenovala, tak je také významným autorem a současně ilustrátorem knih pro děti i malíř Alois Mikulka - O vynálezci dětských snů, Dům u pěti set básníků, Na Veveří devět věží...víc si toho teď z hlavy nevzpomenu.
 
Vosje Even foxes are not what they seem :-)  I'm deranged
Sborník pohádkových příběhů pro děti *Skořepinka mezi zvířátky* (tam je ta *Terezka a dvojčata*). Ty sborníky jsou celkem tuším čtyři a tohle je třetí. Na ty ostatní se vyptám. Jinak vřele doporučuju Macourka.
 
Gormie Živýho? 
Jak už jsem psal, doporučuju Svatopluka Hrnčíře. Poslední dobou vyšlo například Ostrov Uctívačů ginga, Poklad uctívačů ginga, Talisman spiklenců, Lovci z ohňové hory, Osada na konci světa, Klub dobrodruhů.
 
kinia Studentka bohemistyki, hledam pomoc pro 
Hledam pomoc!!
Jsem studentkou bohemistyki a chci se Vas zeptat na to, jestli muzete doporucit mi nejake soucasne knihy pro deti nebo mladez. Chci psat magisterskou praci z detske literatury. Materialy v Polsku jsou stare. Chci mi nekdo pomoct??? S pozdravem...
 
Ještě si pamatuju jak mi tatínek vysvětloval co jsou cerguláty. Moje představa o této věci je doposud vágní :-)
Vosje Even foxes are not what they seem :-)  I'm deranged
merissa: Jo jo, Gabru a Málinku jsem měla taky moc ráda. :-)
Gormie Živýho? 
První knížka, kterou jsem sám přečetl, se jmenovala Podvuhodné vyprávění bývalého piráta Kolíska a napsal ji Václav Čtvrtek. Ten výtisk časem pozřely dějiny, ale nedávno mi ji moje drahá polovička koupila v antíku. Byla to nádhera, znova si ji přečíst.
 
Moje první (téměř) samostatně přečtená knížka byla Gabra a Málinka od Amálie Kutinové. Jazykově nedostižná, neboď ze severní Moravy :-)))
 
Vosje Even foxes are not what they seem :-)  I'm deranged
Už je to dlouho, co jsem to četla a nebylo to moje, ale zjistím.
 
Vosje: Terezka a dvojčata? Můžeš nějak přiblížit? Dík.
 
Vosje Even foxes are not what they seem :-)  I'm deranged
Janchor: Já věděla, že mi o té Modré lišce říkal někdo z klubu David Bowie! :-)
 
Vosje Even foxes are not what they seem :-)  I'm deranged
Z českých dětských knížek se mi líbila taky Terezka a dvojčata od Liběny Skálové.