Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

paperwhite

Goodreads (EL, Arnošt, jdk).

FAQ:

Jak je možné, že Přebral čte tak rychle?
Ne, jedna kniha u vany, jedna u postele, jedna na záchodě, jedna v batohu na cestu do práce, a kdž to bereš tak nějak průběžne, tak jich bývá rozečtených víc najednou.


Přebral Teda, vy máte legrační klobouk,  pane žalude!
M. Čerňanský - L. Procházka: Vesnice a osady na území Velké Prahy s památkami slohové a lidové architektury I.

Katalog vesnic postupně začleněných do Prahy, kde se dochovala historická zástavba. Vypracováno především pro památkářské účely.

 
Souhlas, ostatně ty 2 roky předtím mu nešlo o přírodu, v podstatě se spíš pohyboval na okraji společnost. Za mě šlo o útěk z krysího závodu. Žádná adorace tam nebyla, několikrát se tam zpochybňuje to odtržení se od rodiny. A to jak to dopadlo? Spíš ukázka toho, že v divočině se každá chyba vymstí, vlastně moc nechybělo aby to zvládnul.
pantau už tu žiju třista roků  
já jsem to bral tak, že on chtěl jen utéct od civilizačních návyků a negativních nánosů, hledat sama sebe, myslím, že on k přírodě neměl nějak extra velký vztah. nebyl to žádný Seton, aby se učil jak žít v divočině a mít niterný vztah k přírodě, není tam ani opěvován nějaký Rousseaovský ideál ušlechtilého divocha, myslím, že to je nuance, která některým lidem uniká. on byl spíš někdo jako Thoreau, který únik do přírody ve svý době bral taky jako revoltu proti systému. o tom je ta kniha i ten film.
ale on neměl smůlu, on si jen zjevně myslel, že příroda je něco, k čemu se lze utéct, a dopadlo to víceméně podle očekávání; patosu pro mne nadúnosně.
pantau už tu žiju třista roků  
(btw někdo se s civilizačními návyky a nánosy vyrovnává líp, někdo hůř. já jsem s tím hrdinou docela sympatizoval.)
pantau už tu žiju třista roků  
výborná je ta kniha od Krakauera. četl jsem to jedním dechem. on to ale nebyl nějaký návrat k přírodě. jen prostě určitá etapa v životě mladýho člověka, který se vzepřel konvencím a šel trochu na "dřeň" a měl smůlu. já mám i ten film docela rád. patos detekován, ale ne neúnosně.
(viděl jsem již před dávnem, ale utkvěla hlavně pachuť patosu a jakýsi nepříjemný pocit, že tvůrci hrdinův osud nechápou jako víceméně nevyhnutelnost, nýbrž jako ctnostiplné nešťastné nedopatření... nemám tyhle podivné fantazie o návratech k přírodě rád, natož jakékoli idealizace toho, jak to bytí v přírodě v reálu vypadalo a vypadá... (a to říkám jako přírodymil))
Vida, zrovna jsem si dohnal jeden dlouholetý rest a kouknul se na Into the Wild, kde byl ten odchod ze společnosti dohnaný až na hranu (nebo spíš za ní) a mám to pořád v hlavě. Takže díky za tipy na tohle téma.
Jinak kamarádka, která prošla celý Apalač říkala, že thru-hikers jsou většinou lidi těsně po škole a pak 50+, což je asi odpověď na to jak to jde dohromady s rodinným životem.
Aleš Palán - Nevidím ani tmu

Po tom jeho předchozím homeless eposu ze Šumavy jsem k jeho další knížce byl dost skeptickej. Nic fascinujícího na vykašlání se na svět a útěku pryč nevidím. Sám mám trochu takové sklony a kdybych tak skončil, bral bych to jako dost velkou životní prohru, ne jako něco, co by mělo být oslavováno a psáno o tom.
Tahle knížka je ale úplně jiná a skvělá. Ženy, se kterými je veden rozhovor, jsou neuvěřitelné a člověku se zas vrátí perspektiva nicotnosti problémů, kterým sám čelí.

Tim Voors - Skvělá samota

Četl jsem to kvůli tomu, že mi moc není jasný, jak skloubit rodinný život a dlouhé toulání a taky mě zajímá PCT. On to nějak zvládl, ale té rodinné harmonii a štěstí všech zúčastněných občas mám trochu problém uvěřit. Pokud je to takto možné, tak jen asi v jiných rodinách než je ta moje.

Martin Vopěnka - Přežít civilizaci: mých 30 cest za obzor

Přijde mi to upřímnější než ten Voors, nějak mu to víc věřím. Vopěnka umí psát a občas jde na dřeň. Mezi popisem výprav do hor často prosvítají problematické vztahy v rodině, v manželství. U něj toulání po horách a harmonický rodinný život zjevně moc dohromady nejdou. Taky ukazuje, jak se za těch třicet let cestování změnili lidé i země.

Michael Ende - Nekonečný příběh

Čtu s děckama po večerech. Jen mě trochu mrzí, že jsem tuto geniální věc v dětství minul. 
Tam jsou pěkný pasáže, třeba jak nechtěla jíst to poloshnilé maso v tibeťanské rodině...
Pan_Azathoth stay chudák pomýlený zelený pičusek 
krásná žlutá kniha o tibetu.
pantau už tu žiju třista roků  
dík.
Smrsin Anó? 
Alexandra David-Néel: Zakázanou zemí
Parádní cestopis, cesta první Evropanky napříč Tibetem do Lhasy, v roce 1923
 
Přebral Teda, vy máte legrační klobouk,  pane žalude!
A. Cummins: Tradiční Japonsko
Sbírka různých trivií z japonské historie, asi by to docela fungovalo třeba jako facebooková stránka s krátkými příspěvky, ale zřejmě to nevznikalo tímhle způsobem. Místy zajímavé, místy příliš stručné. Překlad (z angličtiny) měl některá sušší nebo sporná místa, ale jen občas.

 
Přebral Teda, vy máte legrační klobouk,  pane žalude!
H. Küng: Židovství
Pohled na židovství, jeho historický vývoj i náboženské, politické a nacionální aspekty, dále rozvedený o teologické otázky z pohledu ekumenicky zaměřeného katolického teologa, který chápe blízkost a nutnost vzájemného porozumění abrahamovských náboženství. Přibližně první polovinu knihy tvoří docela užitečný a přehledně podaný výklad židovských dějin, druhá je pak více věnovaná hledání společných cest v rámci teologických rozdílů i politických otázek.

 
Super, díky moc. Kouknu na to.
OK, dík.
neprihlaseny_OC  
Co Thrawn? Znám ho jen z knih, a tam je podle mne docela dobrý; o kvalitě komiksového zpracování nevím zhola nic, aniž o tom, je-li vůbec přeložen.
Přebral Teda, vy máte legrační klobouk,  pane žalude!
Jestli i anglicky, pak ti Knights of the Old Republic, vyšlo to v omnibusech, ale na tyhle se s překlady už nedostalo. Návaznost na hru je volná, odehrává se to ve stejnou dobu, ale hrdinové jsou jiní a sympatičtí. Potom asi omnibusy Dark Times.

Z Česky vydaných omnibusů se mi asi nejvíc líbily Letopisy rytířů Jedi (2 knihy) a Vzestup Sithů (1 kniha). Nebylo to něco ohromujícího, ale rozhodně bych tomu dal přednost před bizarními "Před dávnými časy", což je sbírka comicsů z doby, kdy si po úspěchu prvních filmů ještě tvůrci comicsů s nějakou kontinuitou moc hlavu nelámali. Leda by tedy syn byl fajnšmerkr a měl rád osmdesátkový bizár s vesmírnými králíky a pošťuchováním hrdinů s Vaderem.

Z těch nových v aktuální kontinuitě jsem toho moc nečetl, myslím, že docela šel Darth Maul: Syn Dathomiru, ale třeba ty o Lukovi Skywalkerovi jsem nějak systematicky nepročítal. Obecně je hodně oblíbená série Vader (umístěná do časů původní trilogie, kdy Vader pase po Lukovi a intrikuje proti císaři, protože začíná tušit, že by to mohl být jeho syn) a její vedlejší postava, doktorka Aphra, která se ze záporačky vyvine v antihrdinku a má pak snad i samostatné comicsy. Česky to vychází i papírově po knížkách, ale nejsem si jistý, jestli se to už uzavřelo.

Přebral Teda, vy máte legrační klobouk,  pane žalude!
Zrcadlový překlad.