Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládežiNové

Spravuje:

radardReklamaTady se řeší všechno možné okolo CNC udělátek - routerů, gravírek, frézek i soustruhů - ať už hotových stavebnic nebo podomácku zbastlených. Zkušenosti, rady, tipy, triky, problémy.

Inspirace: můj CNC router a jeho vylepšení
Další inspirace z webu forum.strojirenstvi.cz: první a druhá

Bloodrat Inkwizytora z planet tańczących mongołów 
Teď na to koukám že je to jak honovací trny, ani fazetku to nemá. Tak to jo :)
JeromeHeretic Tahle země  není pro živý.
U tech mikrofrezek je ta potiz, ze si tu frezku musis predstavit jako ocelovou kulicku namocenu do nejakeho lepidla, co drzi jak helvitska vira a ta lepidlova kulicka se pak omacha v diamantovych strepech patricne granularity. Nevim co za hmotu je to "lepidlo", ale principielne to takhle proste je. No... a to lepidlo vydrzi dost, ty ostre diamantove strepy taky chroustaji docela svizne, ale jakmile na to pritlacis, stane se dle materialu nektera z nasledujicich veci: a) kdyz je matros dost tvrdej, aby se netavil a nelepil, ale moc mekkej na to, aby se do nej diamant nezahryzl moc hlouboko, vznikla spona je moc velika, nema kam bobtnat a zacne to kousky diamantu z povrchu vytrhavat. Skoncis s ohoblovanou frezkou bez diamantu a hromadkou diamantoveho prachu. b) kdyz je matros tak mekkej, ze zalepi diry mazi diamantovymi zrny a zacne se tavit a lepit, cela frezka se zacne mohutne zahrivat a od nejake teploty to lepidlo uz proste nema tu pevnost.... a celej ten povrch i s lepidlem ti stace pryc a skoncis s olestenou ocelovou kulickou bez jakehokoliv povlaku, natoz diamantu.
Muzes mi verit, znicil jsem jich alespon hrst :-)
Bloodrat Inkwizytora z planet tańczących mongołów 
Mikro nevím, na truhlárně jsem nicméně používala diamantovou frézu běžně na horizontálním CNC. Pravda, nedělala jsem se dřevem, ale s laminem. Diamantka měla oproti konvenčním nástrojům tu výhodu, že neštěpila okraje lamina, dělala čistý řez. Zapéct se dokázala nicméně stejně jako každá jiná, kdyžs ji poslal hulvátským posuvem. :)
Už jsem je odložil, používal jsem je z nouze. Mezitím připutovalo pár vhodnějších nástrojů.
JeromeHeretic Tahle země  není pro živý.
Vlastne vubec nevim, jestli diamantove mikrofrezky se takhle ve stroji daji pouzit. IMHO jsou tak citlive, ze jsou urcene jen pro rucni praci. Bych rekl...
JeromeHeretic Tahle země  není pro živý.
Na diamant nesmis vubec zatlacit, jinak ho oddelas. Musis ho polehoucku nechat zrat material jak se mu zlibi. A kdyz ho posles do dreva, tak na nej akorat napeces drevo a mas po zizalkach...
Zvažoval, zamítnul, nemám nic. Důvod pro mé hraní malá tuhost od pohledu, pro mě poměrně nejasný způsob, jak to postavit a změřit pravoúhlé. Možná, kdybych chtěl jen vrtat plošňáky, by to šlo. (taky nemám tiskárnu, a můžeme vést filosofickou debatu, zda je lepší nemít nic, nebo něco, co nevyhovuje)
díky, podívám se.
Tak obecně kontrola správného zapojení všeho, co se týká pohybu, jsem považoval za úplný základ. Ale OK, je pravda, že i tohle je nutné zkontrolovat a vyloučit případné chyby v zapojení atd.
Zvažoval jste někdo, případně již vykročil na cestu MPCNC? Co vás povzbudilo, případně odradilo? https://www.thingiverse.com/thing:4550789
 
Lidi si tusim u laseru stezovali na blbe propojeny draty primo od cinana, takze vycuka by mohl byt i blbe zapojeny motor, nebo step/enable na driveru. Jak to resi bez osciloskopu nevim.
Taky se tam doporucovalo tyhle prvni testy pachat s odpojenou mechanikou, aby nedoslo treba k zaboreni vretene do stolu atp. Jak to provest nevim...
Já bohužel Mach3 znám pouze z videí na YT, nemám s ním osobní zkušenost. Takže to rozhraní ani nastavení moc neznámn. Nicméně, pokud se zaměřím na to, že místo pohybu se krokový motor pouze "vycuká" a nic, tak bych začal tím, že bych zkontroloval, jestli máš pro každou osu / krokový motor nastavený správný počet kroků.

Počet kroků je údaj, který motoru říká, kolik kroků má provést (= otočil šroub), aby se daná osa posunula o danou vzdálenost. Zpravidla je to v nastavení počet kroků / na 1 milimetr. A docela se divím, že k tomu Machu nedali nějaký "default" settings nebo profil pro tento konkréní stroj, když to k tomu dávají i s licencí.
Ja neporadim, jen to, ze tady by nekdo vedet mohl. Je tam 10^9 vlaken s mach3/4, ale bylo to uplne mimo muj zajem, takze nevim, co v nich je. Mozna se tam najde duse dobra, ktera poradi a mozna by to slo pres nejakou vzdalenou spravu, ci jine VNC.
Začal jsem tím, že jsem vůbec nevěděl s jakým SW tento stroj (pravděpodobně jde o "CNC 3040" ) bude fungovat, spekuloval jsem o LinuxCNC. Naštěstí jsem zjistil, že dodané PC má nainstalovaný mach3 takže jsem updatnul mach3 na aktuální verzi, licence byla koupená, takže lze očekávat že nebude mít omezení demoverze. Do LinuxCNC nepujdu, zde by se problém s řízením ještě víc zkomplikoval.

Podle návodu jsem nastavil komunikační porty. Přesto ale nemám jistotu, že to tak skutečně je, protože podle pozorování se tento typ frézy dodával s různými typy řídící jednotky. A to asi může mít i různé s nastavením pinů a tedy i komunikačních portů. Samotné rozebrání řídící jednotky a zírání na piny by mi nepomohlo, nebyl bych schopen z toho něco vykoukat. No, dobrá, řekněme že použiju nastavení, které je tady doporučeno.

V Mach3 jsem se hrubě zorientoval v rozhraní. Pochopil jsem, že datově pracuje s G-kodem, tj. import dat musí být v tomto formátu. Na to jsem nějakými online konvertory převedl testovací 2D křivku, pak G-kód načetl a pak i klikáním do rozhraní spustil jeho testovací zpracování. Fajn, dál jsem to neřešil, protože na toto ještě příjde svůj čas výzkumu

Chápu, že frezka musí být spolu s mach3 nakalibrována tak, aby se motory pohybovaly v X,Y,Z očekávatelným způsobem. A to buď podle vstupních dat, nebo podle ovládání manuálně. Jenže tady už jsem trochu v koncích, protože nemám úplně jasno o mnoha parametrech vyobrazených v mach3, dále nemám adekvátní měřící nástroje a pokud má být posun v osách vypočítán podle zdvihu šroubu, tak nemám čím to zjistit.

Nejsem si jist jak kroky kalibrace (ať už softwarové, nebo rukama) mají být řazeny za sebou tak, abych se dostal do stavu nakalibrováno (= ano, mach3 ví kde má frezka souřadnice 0,0,0 a ví že pracovní plocha je od číslo do číslo...)
Předpokládal jsem, že na toto by mohl být v mach3 nějakým jednoduchý ruční posuv do bodu XYZ a tam zadání parametru. Jenže to se mi nedaří. Frezka totiž reaguje pouze tak, že se vycuká jeden krokový motor ale nikam se neposouvá. Přičítám to tomu, že motor nedostává adekvátní souřadnice, nebo nedostává žádné souřadnice, nebo dostává nesmyslné souřadnice. To z toho teď nevím.

další věc kterou jsem neobjevil je prostý fakt, jestli ta fréza funguje v režimu nějakých koncových čidel, které určují kdy se má motor zastavit aby nejel někam donekonečna. nebo jestli je toto zastavení řízeno pouze softwarově přes mach3? čidla nevidím. Dokumentaci k frezi ohledně čidel nemám.

Co se týče návodu a české příručky, tak to mi příjde super pro lidi, kteří už vědí co CNC obnáší. V mém případě se začnu ztrácet jakmile je v jedné větě více keywordů které si neumím reálně představit co dělají, nebo co vůbec jsou.

úplně další vesmír je vědět jaké jsou konkrétní parametry pro obrábění materiálu, pokud to je dřevo, plast, kov. Jaké jsou posuny frézy, otáčky, typy fréz atd. Teď tu ani nemám žádné tyto nástroje a materiály, na ty přijde řada až teprve uvidím, že freza nějak žije, tj. že motory se pohybují X-Y-Z a když udělám nějaký cílený úkon v mach3, tak to taky freza s jistotou udělá. Třeba naparkování na výchozí pozici.

Tohle všechno jsem ochotný zkoumat. Jen pro ten začátek zkoumání mám "příliš mnoho neznámých" které nevím jak za sebou seřadit.
Je mi jasné, že loudit to skrz internetové forum je otrava a nemusí to být přímočará cesta k výsledku.
Přišlo by mi dobré, kdyby se třeba dalo udělat vzdálené připojení k tomu PC, ale až v situaci, kdy bych byl víc v obraze a mohl být doveden k nějakému postupu.
Na tuto fázi se teprve připravuji, teď to nejde technicky realizovat.

Tady jsem se chtěl zeptat, jestli moje představa o nějaké zkušenější pomoci má vůbec smysl... Jak se k tomu lidé kolem CNC staví.
Možná že někdo je specialistou jen na svůj stroj, možná že zde hrají roli zkušenosti obecné, nezávislé na typu stroje. Já fakt nevím, dělám totiž do jiných věcí...
Uplně nejlepčí by bylo požádat o osobní přátomnost za XX peněz. To ale v době nekonečného lockdownu je nereálné. I bez lockdownu by mi nikdo z Valašska do Českého Krumlova 10 hodin nejel.
Yeti Kapela "Hovada" vydala svůj nový singl   "Aby ses neposrala"
Popravdě vůbec nevím, ale zdá se mi, že na posledním DMG Mori jsem ten Sinumerik viděl.
Z tvého příspěvku nejde moc pochopit, co to "ani prt" znamená. S čím si vlastně nevíš rady. Předpokládám správně, že ten Mach3 (znám to jen z nějakých diskuzí a teď už i trochu z příručky) nějak s mašinou komunikuje?
tak to upe neni. Je pravda že kamarád i já o tom nevíme nic. Já jsem do toho byl tim kamarádem ukecán po mém dlouhém otálení a odmítání, že já nejsem ta vhodná osoba. Jenže všichni jsme teď v problémech s příjmem. A já osobně nic neočekávám. Sypat výrobky nebudu a nejradši bych to hodil ze skály. Respektuju, že k tomu musí mít člověk skills. Tady jsem možná chtěl najít nějaký komunikační bod, s který bych se dohodl na společném postupu a kamarádovi jsem důrazně doporučoval, aby toho člověka adekvátně odměnil. Ať zapomene, že tohle stačí jen voklikat a jedeme. Já jsem ochotný pro něj celé dny od kuropění až do mrtva asistovat, dal jsem mu do kupy počítač, sehnal součástky za vlastní náklady a strávil dny studiem celého toho šrotu. Je mi jasné, že na dálku se to řešit nedá. Sám mám co dělat, takže se určitě nedloubu v nose a nečekám až to spadne z nebe.
Bloodrat Inkwizytora z planet tańczących mongołów 
Což ovšem znamená, že už nemají ani Siemens, ani Fanuc, ale nějaké úplně nové prostředí, že? Když jsem naposled kolem nějakého Mori šla, hrála obrazovka barvičkami a neviděla jsem tam pranic povědomého.
Yeti Kapela "Hovada" vydala svůj nový singl   "Aby ses neposrala"
Ano věděli. A jestli to chápu správně, tak se spojili němci a japonci. To je u strojního firemního prostředí nevídané.
Tak u 3D tisku to tak už víceméně je, tak asi čeká totéž. Z mého laikského pohledu to je takový "inverzní 3D tisk", co ten materiál ubírá.