Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládežiNové

Spravuje:

zzReklamaTwnto klub je urceni pre vsetkych co sa doma hraju z roznymi MCU. Primarne z Arduinom

Poznas ten ftip o inzinieroch a manageroch?
Datasheet poznas? melmy prijemne.

len si daj bacha aby si na AREF pine nemal nieco pripojene (okrem 100n kondenzatora)

Problém vyřešen :-)

Měl jsem propájené piny 20 a 21 (AVCC a AREF) a to to způsobovalo. Byl to pozůstatek řešení jiného problému, kdy jsem v zoufalosti zkoušel propojit VCC, AVCC a AREF jen proto, že to tak naprosto nesmyslně dělá spousta arduinistů a já zkoušel, jestli v tom nějaký skrytý smysl není. Pak jsem to zas odpájel, ale ten propoj mezi AVCC a AREF jsem tam nechal.
Problém bude jinde, ta 1.1 internal reference by měla fungovat i na samotném čipu, co tak googlim.
Dotaz
Jak funguje na Arduinu analogReference a její přepnutí na INTERNAL? - https://www.arduino.cc/reference/en/language/functions/analog-io/analogreference/

Tak nějak mi vychází, že tu interní referenci nebude zařizovat sám čip (v mém případě atmega328P), ale asi je na arduinech nějaký stabilizátor na těch 1.1V a proti tomu se pak při analogRead porovnává??? To soudím podle toho, že mám samostatnou atmegu (a ty věci kolem), napěťový dělič, abych srazil napětí pod těch 1.1V a snažím se měřit napětí baterie (kvůli indikátoru, jak je nabitá). A analogRead mi vrací hodnotu, která se odpovídá porovnání proti napětí baterie a ne proti těm 1.1V. A když měním na zdroji napětí, tak je ta hodnota stále téměř stejná...
 
Je to kopa teorie realny vs idealny kondenzator. Ale v principe je to o tom ze v zavyslosti od pouziteho materialu a kapacity kondenzator pre vacsie frekvencie neplni uz svoju ulohu. (zjednodusene ako keby tam nebol)
Jj, tak.nejak.
Ok, ještě to přepájím, ale až jindy - možná si to nechám až na finální výrobek :-)
Však já k nim v podstatě patřím taky, co se elektroniky týče. Ale tak jako nebudu psát chytré návody na web, které jsou v základu špatně. Je fakt, že už jsem od arduinistů četl více naprosto mylných informací.
Reakce na | Vlákno  
Jako paralelne vedle sebe? Mam tomu rozumnet tak, že kazdy bude jinak rychle reagovat a treba ten 10n spise vyrovna ty rychle vysokofrekvencni zmeny a treba ten 1-10u je pro vyrovnání větších napěťových výkyvů?
Reakce na | Vlákno  
skull Buchtingova sůl je nejlepší!  Každá jiná je mnohem větší šmejd!
Take pridam radu: tu keramiku je dobre pripajet pokud mozno co nejblize k nozickam toho ATmega chipu.
 
Okolo arduina sa mota privela ludi co nemaju zaklady. Ani z oblasti elektroniky ani z programovania. Takze ich nesmies prat moc vazne
100n je minimum. A aj pri bateriovom napajani. Ideal je pridat tam aj 1-10u elektrit/tantal. V pripade ze bude na okoli nieco VF tak pridat este aj 10n.

vacsie kondenzatory stracaju vlastnisti pri vacsich freq.

Bezva.
100n kondík to vyřešil, ještě jednou dík! :-)
Díky. Právě jsem se totéž dočetl na nějakém fóru, že by tam měl být vždycky. To je tak, když se k bastlení dostávám přes arduino a ne od základů. Ve všech návodech, jak si postavit vlastní "arduino", které jsem viděl (a že jich bylo), totiž žádný kondík není :-) Už žhavím páječku.
Nevim. Nicméně nějaký kondík mezi + a GND by měl být vždycky. I kdyby to měla být jenom nějaká větší keramika. Typicky potkávám tantal + 100n X7R keramiku. Já používám nízkoimpedanční elektrolyt + 100n keramiku, kamarád používá třeba 1u X7R + něco menšího v NP0...
Stavím si na Arduinu takovou jako kuchyňskou minutku. Protože to chci krmit z baterek a chci aby se hned nevybily, tak se snažim srazit spotřebu na minimum.

Což znamená, že to nejedu přímo na celym Arduinu, ale na samostatně zapojeném ATmega328P, s krystalem přes kondíky na zem, reset pin přes resistor na + a napájení. Plus věci, co potřebuji kvůli té minutce - enkodér, oled display, bzučák, ledka.

Vše mi funguje fajn, mám problém jen s jednou věcí. A to se změřením proudu, který to žere. Ve chvíli, kdy to připojím přes ampérmetr, tak se to zachová jako bych to x krát rychle za sebou připojil/odpojil - zabliká display, případně ledka, případně zaškvrčí bzučák a celé to vytuhne. Zkoušel jsem dva různé multimetry, několikero různých sond, napájení z baterií, z adaptéru i z jiného arduina - vše se chová stejně.

Nevíte, co by to mohlo způsobovat a jak se toho zbavit? Nějaký kondík mezi + a -?
 
Ano, můžeš mít zárověň napájení přes USB i napájecí konektor. V takovém případě se bude arduino napájet z toho konektoru a napájení z USB bude odpojeno. Více např. tady - https://navody.arduino-shop.cz/technikuv-blog/napajeni-arduina.html

K odhalení toho, co a proč Ti tam blbne, by to chtělo více informací.
Dotaz: můžu k arduinu současně připojit USB kabel i zdroj napětí do jeho power-konektoru? Nebude se to tlouct? Nebo bych ten druhý zdroj měl VŽDY připojit na breadboard a jen navzájem zkratovat jeho GND s arduinem?

Ptám se proto, že tady mám starý zdroj od routeru, který by vyhovoval, a má dokonce i konektor, který pasuje do arduina. Papírově dává 5 V, 2.5 A, max 12.5 W, což je řádově víc než zvládne arduino napájené přes USB (afaik 500 mA).
Ale když jsem to zapojil do konektoru, tak to nějak blblo - snažím se arduinem ovládat servomotor, ale moc se nehýbe, a tipuji, že nemá dost šťávy.