Reklama
Nepřihlášený uživatel | Zaregistrovat se
 

Téma:

Věda a technika, mládeži

Spravuje:

PřebralReklamaKupodivu jsem tu nic takového nenašel a když už je tu antropologie, tak archeologie nemůže chybět.Náplň klubu budiž jakákoli s alespoň letmým vztahem k tématu.


Archaeology - An Introduction - V podstatě rozcestník, ale organizovaný jako učebnice.
Archaia - Nestátní archeologická společnost.Výzkumy, popularizace.
archeologicke.misto.cz - Rozsáhlé stránky, velká část materiálů jsou odkazy jinam. Mimo toho ale i seznam aktuálních výstav, přednášek a tak.
archnet.asu.edu - Obsáhlý a přehledně organizovaný celosvětový rozcestník.
www.archaeologica.cz - Archeologický e-magazín, zaměřený na popularizaci.Celkem dobře zpracované, ve flashi. A taky to dělaj lidi z naší katedry...
www.arup.cas.cz - Archeologický ústav AV ČR v Praze.
www.kar.zcu.cz - Katedra archeologie na ZČU v Plzni. Moje domovská, řada článků v elektronické podobě.
Ústav archeologie a muzeologie při MU v Brně - oddělení archeologie - Výzkumy, nabídka publikací, články, informace o ústavu.
Archaeowiki

 
zardoz Sláva Tezcatlipokovi 
 
Lodovico Mas syndrom stoleti? Je mi to jedno! 
 
 

Pes nalezený v Pompejích - zemřel při explozi Vesuvu 24. října roku 79. Jeho ostatky byly nalezeny 20. listopadu 1874 a dalších 48 hodin trvalo, než sádra nalitá do dutiny zatuhla. Podle bronzového obojku kolem krku, se jednalo o hlídacího psa, který byl stále připoután na řetězu u domu prodejce látek - Marca Vesonia Prima. Obojek, který měl na krku, vědci prozkoumali pomocí infračerveného záření a objevili na něm nápis, který dokumentoval, Že pes hrdinně zachránil svého pána před útokem vlka a pán mu za to děkoval.

 
(ale že takovej kousek čehosi dokážou takhle namapovat o půl Evropy jinam zpřed tisíce let, to je fakt moc hezký)
Hezký!

(jen mi nějak neštymuje logika, že Jošt to bejt nemoh, protože byl bohatej, tak tedy Vilém, ech, on byl vlastně taky bohatej, tak někdo z Vilémova doprovodu. Jakože Jošt doprovod neměl?)

Suvenýry vládnou tůristice už pěkných pár století. Kopíruji z FB Archai Brno:Keramický „cášský“ roh ze Židlochovic

Při laboratorním zpracování právě ukončeného výzkumu v prostoru židlochovického zámku nás mezi množstvím archeologického materiálu zaujal drobný keramický předmět upomínající na zvířecí roh. Vzhledem ke skutečnosti, že podobný nález nebývá běžnou součástí středověkých keramických souborů, bylo nutné zapátrat hluboko v paměti, kde že jsme již něco podobného viděli. Ano, mohl by to být keramický roh s výstražnou či signální funkcí, ale nejvíce se nám přece jen zamlouvá myšlenka, že se jedná o tzv. roh „cášský“. Obdobné nálezy jsou takto nazývány proto, že mohly být suvenýry či odznaky z poutnických cest do Porýní, zvláště do Cách.
Přestože Cáchy byly kulturním centrem říše již za vlády Karla Velikého, jehož ostatky jsou mimochodem v místní katedrále uloženy, vyhledávaným poutním místem se staly až díky slavnostnímu vystavování zdejších ostatků - tzv. „čtyř velkých relikvií“.

Toto slavnostní vystavování říšských relikvií bylo kromě jiného doprovázeno troubením na trumpety a rohy ze střechy korunovační kaple, kde trubači zatroubili třikrát do všech světových stran a obyvatelé okolních vesnic odpovídali podobným troubením. Tento zvyk souvisel snad s tím, že součástí pokladu uchovávaného v cášském dómu byl i lovecký roh Karla Velikého. Zvuk rohů i rohy samotné se tak staly neodmyslitelnou součástí těchto slavností, což se promítlo i do výroby zmenšených rohů z hlíny, které se brzy staly suvenýrem návštěvníků cášských poutních slavností, až nakonec plnily funkci poutních odznaků. Přestože byly vyráběny i z jiných, drahocennějších materiálů, patřily právě ty keramické k široce rozšířeným, neboť představovaly nejlevnější suvenýr dostupný širokému okruhu návštěvníků.

Cáchy byly i místem korunovací římských králů a císařů, tedy i druhé korunovace Karla IV. Právě s nástupem lucemburské dynastie na český trůn se Cáchy dostávají i v našem prostředí do povědomí jako významné poutní místo. Do prvních let vlády Jana Lucemburského také spadá první zmínka o nábožensky motivované pouti z Čech do Cách, byť to jistě nebyla první pouť vykonaná z našeho území. Oblibu poutí do Cách dobře ilustruje i skutečnost, že v roce 1362 zde Karel IV. potvrdil nadání pro založení oltáře sv. Václava, o který měl pečovat česky mluvící kaplan, aby podobně jako v Římě měli i v Cáchách čeští poutníci svého duchovního.

Kdo však mohl být oním poutníkem, který si z Cách donesl tento suvenýr na židlochovickou tvrz? Je zřejmé, že odpověď na tuto otázku budeme hledat velmi nesnadno. Na základě doprovodných nálezů můžeme říci, že „cášský“ keramický roh se do odpadních vrstev dostal nejpozději během 1. pol. 15. století. K dějinám i majitelům židlochovické tvrze jsme zde psali nedávno, avšak připomeňme, že od roku 1353 byl vlastníkem židlochovického panství moravský markrabě Jan Jindřich a následně jeho syn Jošt. Přestože se Jošt jako mladík účastnil korunovace Václava IV. v Cáchách roku 1376, asi jen obtížně bychom tento levný suvenýr spojovali s osobou moravského markraběte. Ten však již v roce 1407 židlochovickou tvrz z finančních důvodů postoupil Vilémovi Zajícovi z Valdeka (a na Židlochovicích; † 1420). A právě Vilém se zdá být vhodnou postavou, za jehož působení se „cášský“ roh mohl do Židlochovic dostat. Přestože Vilém Zajíc započal svoji kariéru jako námezdní žoldnéř ve službách markraběte Jošta, stal se již záhy schopným diplomatem na celoevropské úrovni a jeho služeb následně využili i král Václav IV. a Zikmund Lucemburský. Ještě než získal Židlochovice, vykonal Vilém v roce 1403 pouť do Říma a o dva roky později i do Santiaga de Compostela. Zdá se být tedy nepravděpodobné, že by si Vilém při svých početných cestách po Evropě nechal ujít návštěvu v té době tak oblíbeného poutního místa v Cáchách. Minimálně můžeme předpokládat, že Cáchy navštívil roku 1414, kdy se mohl účastnit Zikmundovy korunovace římsko-německým králem.
Keramický „cášský“ roh samozřejmě nespojujeme přímo s osobou pana Viléma, neboť člověk jeho postavení měl jistě dost peněz opatřit si mnohem cennější suvenýr z tohoto poutního místa, ale nelze vyloučit, že si tento předmět přivezl některý z členů jeho doprovodu.

Literatura
Fojtík, P. 2015: Keramický cášský roh ze zaniklé středověké vsi na k. ú. Kralice na Hané, okr. Prostějov, střední Morava, AR LXVII, 287-298.

Gringmuth-Dallmer, E. 1997: Archäologische Funde von Musikinstrumenten aus mittelalterlichen Burgen, Život v archeologii středověku, 192-200.

Haasis-Berner, A. 1994: Hörner aus Keramik-Wallfahrtsdevotionalien oder Signalhörner?, Zeitschrift für Archäologie des Mittelalters 22, 15-38.

Mrázek, A. 2014: Fenomén náboženské pouti v počátcích české reformace. Disertační práce na Husitské teologické fakultě UK v Praze.

Velímský, T. 1998: K nálezům středověkých poutních odznaků v českých zemích, AH 23, 435-455.

Zajíc, P. 2007: Zajícové z Valdeka na Moravě. Bakalářská diplomová práce na HU FFMU v Brně.
 
otvirak ...(ne)normalizuji... 
trocha popularizace letecke archeologie... aneb vsechno zle je k necemu dobre...

Sucho a vyprahlá krajina odkrývají v Česku obrysy dávných památek, pochvaluje si letecký archeolog
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/sucho-a-vyprahla-krajina-odkryvaji-v-cesku-obrysy-davnych-pa/r~03825e94964811e890620cc47ab5f122/

 
Ale jo, však já to chápu, nejsem žádnej archeologista. Taky bych otevřel, klidně krumpáčem.
zardoz Sláva Tezcatlipokovi 
Jo, v tom bych problem zrovna nehledal. Spise jestli by v takovem pripade (kdy ten sarkofag uz netesni) bylo ku prospechu veci jeho otevreni odkladat (s ohledem na predpokladany a pote i potvrzeny stav tech pozustatku).
To uz by toho opravdu mohli neotevirat vice (a mozna by meli), ale jednak jsou vsichni strasne zvedavi a neodolaji :-D, druhak v rade pripadu je uz predbehli vykradaci a spise se to omezuje na to vytezit z toho alespon to co jeste zbylo.
Ono je zničení a zničení! Jestli to zničení je dostatečně dlouhé, tak už to není vandalství, ale historie!
zardoz Sláva Tezcatlipokovi 
Jojo :-P Ale to poskozeni uz tam muselo byt dlouho, uvnitr to bylo davno znicene i bez toho otevreni.
Člověk změní náboženství a hned z něho dělají nicku! Tenhle sarkofág měli otevřít až za pár set let v době větších znalostí. Další zničený pozůstatek.
Různých vysvětlení může být povícero, mohl to být sarkofág někoho významného, ale nalezený pohřeb je až sekundární (na BBC píší, že snad šlo o rodinnou "hrobku"). Mimochodem, poblíž sarkofágu se našla ještě dosti poničená alabastrová hlava. Hodně by napovědělo místo uložení, bohužel historická topografie starověké Alexandrie je zoufale neúplná, 1 500 let se tam nejdříve důkladně ničilo a poté zase mohutně stavělo. Nevíme přesně, kde leželo Museum, knihovna, Rhakótis (která byla starší než Alexandrie), poloha Serapeia je diskutabilní etc.
 
zardoz Sláva Tezcatlipokovi 
Ale meli tendenci okazalejsim zpusobem pohrbivat vyznamne osoby. A obvkle i s dalsimi predmety. Tady nic neni, jen ten megalomansky sarkofag.
Dříve anonymní nebyla.
zardoz Sláva Tezcatlipokovi 
Zajimalo by me, proc do takoveho mamutiho sarkofagu pohrbili 3 nejaka dle vseho zatim vicemene anonymni tela. Vzdyt s tim byla neuveritelna spousta prace.
Další zničený pozůstatek.